Produkty
Zespół elektromagnesów ET
Zespół chwytników elektromagnetycznych typu ET jest przeznaczony do podnoszenia i przenoszenia blach, kształtowników, profili, rur okrągłych i prętów o długości do 18 m. Materiał można podnosić pojedynczo, w pakietach lub wiązkach. Elektromagnesy zawieszone na odpowiednio długiej trawersie umożliwiają przenoszenie mało sztywnych materiałów charakteryzujących się dużym współczynnikiem ugięcia takich jak cienkie blachy, pręty zbrojeniowe itp. Elektromagnesy usprawniają transport wewnętrzny i skracają czas załadunku w hutach, stoczniach, portach, terminalach kolejowych i magazynach stali.
Zespoły elektromagnesów ET są niezawodne, bardzo wytrzymałe i przystosowane do pracy przerywanej S3 75%. Charakteryzują się dużą siłą przyciągania, dużym udźwigiem i wysoką wydajnością przenoszenia ładunków. Elektromagnesy posiadają wysokiej jakości uzwojenia wykonane z taśmy aluminiowej w najwyższej klasie izolacji. Dzięki temu elektromagnesy są odporne na wysokie temperatury i bardzo trwałe.
Właściwości elektromagnesów Magnetix
- Indywidualne wykonanie trawersy magnetycznej dostosowane do potrzeb i wymagań klienta.
- Solidna i wytrzymała konstrukcja przystosowana do pracy przerywanej w trudnych warunkach.
- Długość trawersy magnetycznej do 12 m.
- Moc zespołu elektromagnesów do 50 kW.
- Udźwig niominalny w zakresie od 500 kg do 100 ton.
- Wysokiej jakości uzwojenia elektromagnesów wykonane z taśmy aluminiowej.
- Izolacja elektromagnesów wykonana w klasie C do 300°C.
- Względny czas włączenia elektromagnesu ED 75%. Czas pełnego cyklu pracy 10 minut.
- Doskonałe właściwości termiczne i optymalne odprowadzenia ciepła z wnętrza elektromagnesów.
- Przenoszenie gorących materiałów o temperaturze do 650°C.
- Regulacja prądu elektromagnesów i siły przyciągania za pomocą cyfrowej przetwornicy AC / DC.
- Skrócony do minimum czas namagnesowania / rozmagnesowania zespołu elektromagnesów.
- Wysoka wydajność załadunku w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami.
- Układy zasilania i sterowania zintegrowane z suwnicą.
Zastosowania zespołu elektromagnesów
- Przenoszenie pojedynczych blach i blach w paczkach o długości do 12 m.
- Przenoszenie wiązek prętów, rur okrągłych, kształtowników i profili stalowych o długości do 18 m.
- Selektywne podnoszenie blach i profili przyspieszające kompletację zamówienia i przygotowanie towaru do wysyłki.
- Pionowe składowanie arkuszy blachy zwiększające pojemność magazynów stali.
- Przenoszenie blachy trapezowej i innych materiałów konstrukcyjnych.
- Przenoszenie szyn kolejowych i innych długich elementów.
Warianty wykonania zespołu chwytników
- Trawersa belkowa z chwytnikami o stałym rozstawie
Przeznaczona do podnoszenia jednego typu wyrobu stalowego. - Trawersa belkowa z chwytnikami o zmiennym rozstawie
Przeznaczona do podnoszenia zróżnicowanych wyrobów stalowych o różnym układzie punktów podwieszenia. - Trawersa elektromagnetyczna teleskopowa
Wyposażona w wysięgniki wysuwane za pomocą siłowników hydraulicznych;
Przeznaczona do podnoszenia zróżnicowanych wyrobów stalowych o dowolnej długości bez konieczności ręcznego przewieszania elektromagnesów.
Wyposażenie opcjonalne
- Szafa sterownicza przeznaczona do zasilania, sterowania i monitorowania stanów pracy zespołu elektromagnesów.
- Cyfrowa przetwornica AC / DC zapewniająca precyzyjną regulację prądu elektromagnesów, funkcję szybkiego rozładowania obwodu oraz funkcję tippingu.
- Układ awaryjnego podtrzymania zasilania wyposażony w sygnalizację zaniku napięcia i przełączenie na zasilanie awaryjne z zespołu baterii.
- Kablozwijak sprężynowy lub z napędem elektrycznym doprowadzający zasilanie do zespołu elektromagnesów.
- Sterowanie zdalne z pulpitu operatora suwnicy.
- Sterowanie radiowe dla obsługi naziemnej.
- Zawiesia łańcuchowe.
Zasada działania zespołu elektromagnesów
Trawersa belkowa z zawieszonymi na niej chwytnikami elektromagnetycznymi w stanie nienamagnesowanym (odłączonymi od zasilania) jest opuszczana przez operatora dźwignicy na ładunek. Po podaniu napięcia zasilania z szafy sterowniczej następuje przepływ prądu stałego przez uzwojenia elektromagnesów. Na biegunach magnetycznych chwytników jest wytwarzane silne pole magnetyczne. Ten stan pracy nazywamy namagnesowaniem. Zespół chwytników przyciąga ładunek, aż do momentu wyłączenia zasilania przez operatora. Ten stan pracy nazywamy rozmagnesowaniem. Zainstalowana w szafie sterowniczej cyfrowa przetwornica AC / DC odpowiada za funkcję szybkiego rozładowania obwodu i regulację mocy elektromagnesów. Funkcja Tippingu umożliwia szybką kompletację indywidualnego zamówienia klienta np. poprzez podniesienie tylko jednej blachy z całej paczki i dostarczenie jej w żądane miejsce załadunku.
Filmy z elektromagnesami
Dlaczego warto wybrać nasze elektromagnesy?
Zespół elektromagnesów stosuje się wtedy, kiedy pojedynczy elektromagnes nie jest w stanie podnieść lub zapewnić bezpiecznego transportu podnoszonego materiału. Materiały charakteryzujące się dużym zwisem, jak np. cienkie blachy czy druty zbrojeniowe w wiązkach, wymagają zastosowania kilku elektromagnesów zawieszonych na wspólnej trawersie. Optymalny dobór długości trawersy i ilości elektromagnesów do podnoszonego asortymentu zwiększa bezpieczeństwo obsługi i zmniejsza ryzyko wypadków. Nie jest już wymagana obecność dodatkowego personelu obsługi w pobliżu ładunku, co obniża koszty logistyki i zwiększa się szybkość obsługi.
Transport za pomocą systemów elektromagnetycznych nie powoduje uszkodzeń podnoszonego materiału i zapewnia pełne wykorzystanie powierzchni magazynowych. Firma Magnetix zapewnia sterownie zespołami chwytników elektromagnetycznych zarówno w terenie zamkniętym, jak i otwartym. Dobieramy i dostarczamy układy awaryjnego podtrzymania zasilania, które składają się z zespołu baterii i dodatkowego sterowania w głównej szafie zasilającej elektromagnesy. Dostarczane przez nas trawersy są w pełni okablowane i wyposażone w zawiesia łańcuchowe. Zasilanie trawersy realizujemy za pomocą kablozwijaka.