Produkty
Przemysłowe detektory metali Magnetix
Nowoczesne, niezawodne i nieskomplikowane w swojej obsłudze przemysłowe wykrywacze metali i detektory rentgenowskie Magnetix znajdują zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Stosowane są między innymi w kopalniach do kontroli urobku skalnego, elektrowniach na ciągach nawęglania, cementowniach, tartakach i zakładach produkcji płyt wiórowych, przetwórniach płodów rolnych oraz w zakładach produkcji spożywczej.
Przemysłowe systemy detekcji produkcji Magnetix wykrywają metale żelazne i nieżelazne w transportowanym produkcie. Zabezpieczają maszyny technologiczne przed uszkodzeniami powodowanymi przez zanieczyszczenia metalowe i zapobiegają przestojom produkcyjnym. Wykrywacze metali służą również do kontroli jakości produktów spożywczych i ochrony konsumentów przed spożyciem niebezpiecznych dla zdrowia kawałków metalu. Charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością w trudnych warunkach pracy. Niezależnie od tego, czy pracują w branży spożywczej, czy górniczej, zapewniają optymalną czułość detekcji i najwyższy poziom czystości produktu.
Produkowane przez Magnetix detektory rentgenowskie poza zanieczyszczeniami metalowymi wykrywają również kawałki kości, szkło, ceramikę, kamienie i tworzywa sztuczne o wysokiej gęstości. Pełnią bardzo ważną funkcję związaną z kontrolą produktu spożywczego i spełniają wymagania systemów zarządzania jakością produktów żywnościowych ISO 9001, ISO 22000, HACCP, BRC, IFS. Detektory rentgenowskie charakteryzują się bardzo wysoką precyzją detekcji ciał obcych i są bezpieczne dla użytkownika.
Jak działają detektory metali?
Badany produkt transportowany na przenośniku taśmowym lub w rurociągu przesyłowym przemieszcza się w tunelu detektora metali. Detektor wytwarza pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości w całym obszarze tunelu transportowego. Pole elektromagnetyczne wytwarzane przez cewkę nadawczą indukuje pewien sygnał w cewce odbiorczej. Znajdujący się w produkcie metal odkształca linie pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez cewkę nadawczą, przez co zmienia amplitudę oraz fazę sygnału indukowanego w cewce odbiorczej. Otrzymany sygnał jest analizowany przez układ elektroniczny detektora i przetwarzany na sygnał wykrycia metalu. Urządzenie sygnalizuje obecność żelaza i jego stopów w tym stali nierdzewnej i kwasoodpornej oraz metali nieżelaznych takich jak aluminium, miedź, mosiądz, cynk, ołów, srebro itp. również wewnątrz opakowania.
Przemysłowe zastosowania detektorów metali
- Wykrywanie zanieczyszczeń metalowych w urobku kopalnianym: wapień, bazalt, węgiel kamienny i brunatny.
- Ochrona maszyn przeróbczych takich jak kruszarki, rozdrabniacze, młyny i przesiewacze.
- Detekcja metali na różnych etapach produkcji cementu, mączek wapiennych i mieszanek budowlanych.
- Stacje nawęglania w elektrowniach i elektrociepłowniach.
- Stacje rozładunku i podawania biomasy oraz paliw alternatywnych.
- Badanie wstęgi gumy w procesie produkcji opon samochodowych.
- Sygnalizacja obecności metalu w kłodach i balach drzewnych w celu zabezpieczenia traków i pił.
- Poszukiwanie metali w zrębkach i wiórach drzewnych na instalacjach produkcji płyt wiórowych.
- Wykrywanie metali w stłuczce szklanej w celu zapewnienia 100% czystości materiału wsadowego do pieca.
- Wykrywanie metali w tworzywach sztucznych - ochrona wytłaczarek i kalandrów.
- Detekcja metali w produktach spożywczych – mięso, wędliny, ryby, przetwory mleczne, wyroby piekarnicze, słodycze, mrożonki itd.
- Instalacje przyjęcia płodów rolnych w zakładach przetwórczych (ziemniaki, buraki cukrowe, zboża).
- Badanie artykułów higieny osobistej oraz materiałów wykorzystywanych do ich produkcji.
- Sygnalizacja obecności metali w surowcach i komponentach na różnych etapach produkcji farmaceutycznej.
Przemysłowe wykrywacze metali umożliwiają badanie pojedynczych opakowań oraz opakowań zbiorczych takich jak kartony i skrzynki. Możliwa jest również detekcja metali w produktach zapakowanych w metalizowaną folię.
Dlaczego warto zainwestować w wykrywacze metali?
Awaria maszyny technologicznej spowodowana przez zanieczyszczenie metalowe znajdujące się w przetwarzanym produkcie wiąże się z kosztowną naprawą i wymuszonym przestojem produkcyjnym. Każdy przestój niesie za sobą koszty, zarówno bezpośrednie, związane z utraconą produkcją, jak i pośrednie, związane z opóźnieniami w dostawach, utratą zaufania klientów czy nadgodzinami. Nakłady inwestycyjne związane z zakupem detektora metali zwracają się już przy wykryciu pierwszego niepożądanego kawałka metalu, który mógłby spowodować poważną awarię maszyny produkcyjnej.
Koszty, jakie ponoszą firmy zmuszone do wycofywania produktów z obrotu i ewentualne odszkodowania wypłacane za utratę zdrowia konsumentów są ogromne. Oprócz oczywistych kosztów finansowych, firmy ponoszą koszty związane z utratą zaufania klientów i nadszarpniętą reputacją. Instalacja wykrywacza metali i detektora rentgenowskiego w linii produkcyjnej to inwestycja w budowanie marki i bezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Wydatek związany z zakupem wykrywacza metali, czy też detektora rentgenowskiego jest nieporównywalnie niższy od kosztów wycofania tyko jednej partii towaru.
Specjalistyczne doradztwo w zakresie systemów detekcji
Oferowane przez nas wykrywacze metalu i detektory rentgenowskie są każdorazowo dobierane do Państwa potrzeb i wymagań przez zespół doświadczonych inżynierów. Doradzamy w zakresie wyboru odpowiedniego systemu detekcji dla konkretnego przeznaczenia. Dokonujemy przeglądu parametrów procesu technologicznego takich jak wydajność, granulacja materiału, temperatura, wilgotność, zapylenie, atmosfera wybuchowa, agresywne środowisko. Na tej podstawie doradzamy w zakresie wymaganego osprzętu detektora, stopnia ochrony IP i sposobu zabezpieczenia antykorozyjnego. Jeżeli w miejscu zainstalowania detektora występuje strefa zagrożenia wybuchem przeprowadzamy szczegółową analizę ryzyka i dokonujemy oceny zgodności z dyrektywą ATEX.
Doradzamy również w zakresie prawidłowej eksploatacji wykrywaczy metali i detektorów rentgenowskich oraz szkolimy personel obsługi. Przekazujemy niezbędne informacje dotyczące oddziaływania pól elektromagnetycznych i promieniowania rentgenowskiego i pomagamy wyznaczyć strefy bezpieczne. Nie zapominamy o najważniejszej rzeczy, czyli czułości detekcji. Podpowiadamy jak najlepiej ustawić detektor, żeby osiągnąć maksymalny poziom czystości produktu.
Kompleksowa oferta przemysłowych wykrywaczy metalu
Magnetix jako producent oferuje profesjonalną i kompleksową obsługę, projektowanie, planowanie i wsparcie na dowolnym etapie wdrożenia wykrywacza metali i detektora rentgenowskiego. W oparciu o wiedzę oraz doświadczenie naszych pracowników proponujemy wykonanie następujących usług:
- montażu i instalacji wykrywaczy metalu oraz detektorów rentgenowskich wraz ze sterowaniem i automatyką,
- przeglądów, konserwacji, remontów i napraw wykrywaczy metali oraz detektorów rentgenowskich,
- wymiany części zamiennych i szybkozużywających się,
- kalibracji wykrywaczy metalu i detektorów rentgenowskich,
- pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego przy użyciu teslomierza renomowanej firmy BELL,
- pomiarów natężenia promieniowania rentgenowskiego przy użyciu licznika Geigera firmy SOEKS.