Produkty
Separator wiroprądowy SWP
Separator wiroprądowy typu SWP (ang. ECS eddy current separator) wyposażony w separator bębnowy jest przeznaczony do automatycznego oddzielania metali żelaznych i nieżelaznych z materiałów sypkich lub rozdrobnionych. Separator SWP odzyskuje z wysoką skutecznością metale żelazne i cenne metale kolorowe takie jak aluminium, miedź, magnez, cynk i srebro. Urządzenie oczyszcza surowce wtórne takie jak tworzywa sztuczne i szkło z metali żelaznych i nieżelaznych.
Separator wirowo-prądowy SWP jest niezawodny, bardzo wytrzymały i przystosowany do pracy ciągłej. Charakteryzuje się wysoką skutecznością separacji metali. Zastosowane w rotorze magnetycznym silne magnesy neodymowe posiadają wysoką koercję, dzięki czemu trudno je rozmagnesować. Sprawia to, że separator wirowo-prądowy jest bardzo trwały i wydajny.
Właściwości separatorów wiroprądowych Magnetix
- Indywidualne wykonanie separatora wiroprądowego dostosowane do potrzeb i wymagań klienta.
- Solidna i wytrzymała konstrukcja przystosowana do pracy ciągłej 24/7 w trudnych warunkach.
- Szerokość robocza separatora wiroprądowego do 2000 mm.
- Wysokoobrotowy rotor magnetyczny zbudowany z silnych magnesów neodymowych NdFeB.
- Prędkość rotora do 4500 obr./ min dzięki innowacyjnemu chłodzeniu łożysk.
- Częstotliwość zmian pola magnetycznego osiągająca 1200 Hz.
- Precyzyjne wyważenie rotora w klasie 0.4
- Regulacja parametrów pracy za pomocą przemienników częstotliwości.
- Najnowsze systemy zabezpieczające w tym elektroniczne hamowanie rotora.
- Wzmocniona rama separatora typu C umożliwiająca szybką wymianę taśmy (czas wymiany taśmy ok. 30 minut).
- Taśma transportowa z falbaną boczną o zwiększonej wytrzymałości.
- Osprzęt renomowanych producentów.
Zastosowania separatorów wirowo-prądowych
- Odzysk metali kolorowych z odpadów komunalnych i przemysłowych.
- Separacja metali nieżelaznych z paliw alternatywnych RDF.
- Waloryzacja żużli ze spalarni odpadów komunalnych.
- Utylizacja samochodów i sprzętu gospodarstwa domowego.
- Recykling odpadów elektronicznych (E-odpady).
- Recykling tworzyw sztucznych.
- Oczyszczanie stłuczki szklanej.
- Odzysk metali nieżelaznych z hałd pogórniczych i przeróbczych.
- Oczyszczanie zrębków i wiórów drzewnych.
Oddzielane metale nieżelazne
- aluminium
- miedź
- mosiądz
- magnez
- cynk
- cyna
- srebro
- złoto
- ołów
Warianty wykonania oddzielaczy wirowo-prądowych
- Oddzielacz puszek aluminiowych typu SWP-12B
Wyposażony w 12-biegunowy rotor magnetyczny do separacji metali > 50 mm. - Oddzielacz wirowo-prądowy typu SWP-18B
Wyposażony w 18-biegunowy rotor przeznaczony do separacji metali od 10 do 50 mm. - Oddzielacz wirowo-prądowy typu SWP-26B
Wyposażony w 26-biegunowy rotor przeznaczony do separacji metali od 1 do 10 mm.
Wyposażenie opcjonalne
- Komora wyrzutowa z regulowanym rozdzielaczem.
- Separator bębnowy do oddzielania metali żelaznych.
- Szczotka obrotowa do oczyszczania taśmy.
- Czujniki zbiegania taśmy i czujnik obrotów.
- Szafa zasilająco-sterownicza wyposażona w sterownik PLC SIEMENS.
- Przemienniki częstotliwości do regulacji prędkości taśmy i rotora magnetycznego.
Zasada działania separatora wiroprądowego
Działanie separatora wiroprądowego jest oparte na zasadzie indukcji magnetycznej. Obracający się z dużą prędkością rotor magnetyczny wytwarza zmienne pole magnetyczne o wysokiej częstotliwości, które indukuje silne prądy wirowe w metalach. Na skutek przepływu prądu w metalach nieżelaznych powstaje wtórne pole magnetyczne przeciwstawiające się polu magnetycznemu rotora. Wzajemne oddziaływanie tych pól prowadzi do powstania siły odpychającej Lorentza, która przeciwdziała sile ciężkości. Wypadkowa siła powoduje wypchnięcie metalu na zewnątrz strumienia transportowanego materiału. Oddzielacz SWP-26B charakteryzuje się polem magnetycznym o bardzo wysokiej częstotliwości zapewniającym najwyższą skuteczność separacji bardzo drobnych metali nieżelaznych takich jak: aluminium, miedź, magnez, cynk i srebro.
Filmy z separatorem wirowo-prądowym
Dlaczego warto wybrać nasze separatory wiroprądowe?
Separatory wiroprądowe Magnetix to sprawdzone rozwiązania produkowane od ponad 25 lat dla odbiorców w całej Europie. Urządzenia w całości produkowane są w Polsce, w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego. Stosowane w separatorach najwyższej jakości materiały oraz podzespoły własnej produkcji gwarantują wysoką sprawność i niezawodność.
Oddzielacze wirowo-prądowe występują w wielu wariantach wykonania, dostosowanych do wydajności, typu odpadów, granulacji oraz lokalnych warunków pracy. Urządzenia Magnetix każdorazowo dobierane są do rodzaju surowca i typu metali, które trzeba odseparować, tak aby uzyskać jak najwyższą wydajność i efektywność odzysku metali. Klient otrzymuje urządzenie „szyte na miarę”, dzięki któremu może uzyskać wysoką skuteczność separacji metali, a co za tym idzie oczekiwany efekt ekonomiczny i szybki zwrot inwestycji.
Separatory wiroprądowe są zasilane i sterowane za pośrednictwem szafy sterowniczej opracowanej i produkowanej przez Magnetix. Nowoczesne układy napędowe oraz układy zasilania i sterowania zużywają nawet o 30% mniej energii elektrycznej w porównaniu z rozwiązaniami konkurencji, co ma wymierne korzyści w rocznym bilansie energetycznym. Oddzielacz posiada specjalną ramę typu C, umożliwiającą bardzo szybką wymianę taśmy transportowej oraz innych podzespołów separatora, co jest bardzo istotne w zakładach o ruchu ciągłym, gdzie dłuższe przestoje są niedopuszczalne.
Producent – Magnetix Sp. z o.o. gwarantuje sprawnie działający i szybki serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na terenie całej Europy oraz dostępność wszystkich części zamiennych i eksploatacyjnych przez okres minimum 10 lat eksploatacji.
Cena separatora wiroprądowego i termin dostawy
Na podstawie parametrów pracy określanych przez Klienta dobierany jest odpowiedni typ separatora i ustalana jego cena, która zależy przede wszystkim od zainstalowanego w nim rotora magnetycznego. W zależności od granulacji materiału i wielkości zanieczyszczeń metalowych oferowane są rotory 12-, 18-, 26- a nawet 36- biegunowe. Najdroższe są maszyny, których prędkość obrotowa wynosi 4000 obr./min. W standardzie separatory są dostarczane z napędami firmy NORD. Zastosowanie napędów firmy SEW wymaga nieznacznej dopłaty. Kolorystyka urządzenia jest dowolna - według palety RAL i nie wymaga dopłaty.
Termin dostawy urządzenia na zamówienie wynosi standardowo od 8 - 12 tygodni. Realizujemy także zamówienia z przyspieszonym terminem. Magnetix posiada również duży magazyn separatorów dostępnych od ręki.
Magnetix realizuje także kompleksowe dostawy separatorów wirowo-prądowych zawierające projekt zabudowy, konstrukcje stalowe, układy sterowania oraz montaż mechaniczny i elektryczny. Cena kompleksowej dostawy separatora wraz z montażem kalkulowana jest indywidualnie i jest zależna od skomplikowania instalacji i zakresu prac.