Produkty
Detektor rentgenowski DMX
Detektor rentgenowski typu DMX jest przeznaczony do wykrywania z najwyższą precyzją ciał obcych w produktach spożywczych. Detektor wykrywa zanieczyszczenia metalowe, kawałki kości, szkło, ceramikę, kamienie i tworzywa sztuczne o wysokiej gęstości. Urządzenie wykrywa również defekty produktu takie jak pęknięcia lub pokruszenie produktu, za duży lub za mały poziom napełnienia opakowania, czy też puste przestrzenie. Jednocześnie detektor może maskować sygnały pochodzące od rodzaju opakowania np. metalowe klipsy. Produkt może być badany luzem lub w dowolnym rodzaju opakowania.
Wykrywacz rentgenowski DMX jest niezawodny, nieskomplikowany w obsłudze i przystosowany do pracy ciągłej. Charakteryzuje się najwyższą czułością detekcji ciał obcych i higienicznym wykonaniem. Wykrywacz rentgenowski spełnia wymagania systemów zarządzania jakością produktów żywnościowych ISO 9001, ISO 22000, HACCP, BRC, IFS.
Właściwości detektorów rentgenowskich Magnetix
- Indywidualne wykonanie detektora rentgenowskiego dostosowane do potrzeb i wymagań klienta.
- Solidna i wytrzymała konstrukcja przystosowana do pracy ciągłej 24/7 w trudnych warunkach.
- Wysokoczuła detekcja ciał obcych oraz wad produktu.
- Detektor o wysokiej rozdzielczości - dokładność max. Ø 0,3 mm.
- Lampa rentgenowska o napięciu 100 kV i mocy 200 W.
- Wysoki poziom bezpieczeństwa użytkownika i badanego produktu.
- Wysoka trwałość lamp i fotodiod rentgenowskich.
- Komputer przemysłowy z 10- lub 15-calowym ekranem dotykowym.
- Klimatyzator do chłodzenia komputera PC.
- Kurtyny ochronne 100 kV o wartości równoważnej 0,5 mm ołowiu.
- Wykonanie higieniczne z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością (atest FDA).
- Sygnalizatory wizualne i akustyczne.
- Intuicyjna obsługa za pomocą ekranu dotykowego.
- Monitorowanie sygnału rentgenowskiego.
- Automatyczna nauka produktu i dostosowanie czułości do najwyższego możliwego poziomu.
- Dostrojenie czułości poprzez wybranie określonego obszaru na obrazie RTG.
- Funkcja maskowania np. dla opakowania powodującego większe zakłócenia.
- Pamięć dla 500 różnych produktów i 150 użytkowników.
- Logowanie poprzez profile użytkownika zapisane na pamięci USB.
- Interfejs komunikacyjny Enthernet (TCP/IP 100 Mbit/s) z możliwością zdalnego wsparcia przez serwis.
Zastosowania detektorów zanieczyszczeń
- Wędliny oraz przetwory mięsne.
- Sery i inne przetwory mleczne.
- Mrożone warzywa, owoce oraz dania gotowe.
- Ciastka, cukierki, czekolada, lody i inne wyroby cukiernicze.
- Bułki, chleb i inne wyroby piekarnicze.
- Sypkie produkty spożywcze zapakowane w torebki foliowe i kartoniki.
- Suplementy diety oraz odżywki dla sportowców.
- Artykuły przeznaczone do higieny osobistej.
- Farmaceutyki.
Detektor rentgenowski DMX umożliwia badane produktu w dowolnym rodzaju opakowania - karton, opakowanie plastikowe, próżniowe, pojemnik szklany, metalowa puszka, metalizowana folia, Tetra Pak, aluminiowa taca. Urządzenie ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, zapewnia najwyższą czułość detekcji zanieczyszczeń metalowych i ciał obcych i gwarantuje bezpieczeństwo żywności.
Warianty wykonania detektorów rentgenowskich
- DMX-FOOD
Standardowe wykonanie do produktów spożywczych w opakowaniach;
Klasa ochrony IP 66. - DMX-BULK
Specjalnie uszczelnione wykonanie do materiałów sypkich;
Zintegrowany lej zasypowy z rynną wibracyjną do równomiernego rozprowadzania materiału na całą szerokość taśmy przenośnika.
Klasa ochrony IP 66. - DMX-HYGIENIC
Wykonanie higieniczne i łatwe w czyszczeniu, bez martwych przestrzeni, w których mógłby zalegać produkt;
Chropowatość powierzchni < Ra 0,8 µm;
Wysoka klasa ochrony - IP 69.
Zasada działania detektora rentgenowskiego
Badany produkt jest wprowadzany do komory urządzenia za pomocą przenośnika taśmowego „C” ze stałą prędkością. Promieniowanie rentgenowskie emitowane przez lampę „A” jest ograniczane do wiązki „B” o szerokości kilku milimetrów za pomocą kolimatora - dwóch równoległych płytek. Wiązka promieniowania przechodzi przez badany produkt a następnie jest kierowana do detektora „D” składającego się z fotodiod rentgenowskich, które rejestrują odbierane promieniowanie. Badany produkt pochłania pewną część promieniowania, dlatego do detektora „D” dociera promieniowanie o mniejszym natężeniu. Stopień absorpcji promieniowania zależy od wysokości produktu, jego gęstości i składu. Sygnały z detektora „D” są przetwarzane w cyfrowy obraz RTG przez komputer przemysłowy „E”. Otrzymany obraz RTG jest kontrolowany pod kątem wystąpienia ciemnych miejsc (ciała obce o większej gęstości) i tzw. odchyleń (położenie, kształt itd.) od obrazu wzorcowego przy użyciu specjalnego oprogramowania i odpowiednich algorytmów.
Do oddzielenia wadliwych produktów służy pneumatyczny odrzutnik. Inne systemy oddzielające lub znakujące wadliwy produkt są dostępne na zamówienie. Detektor rentgenowski jest wyposażony w liczne programy testowe zapewniające jego niezawodną eksploatację. Zdjęcia RTG produktów budzących zastrzeżenia są zapisywane w pamięci detektora.
Detektor rentgenowski wykrywa zanieczyszczenia metalowe, kawałki kości, szkło, ceramikę, kamienie i tworzywa sztuczne o wysokiej gęstości. Wykrywane są również defekty produktu takie jak pęknięcia lub pokruszenie produktu, za duży lub za mały poziom napełnienia opakowania, czy też puste przestrzenie. Jednocześnie urządzenie może maskować sygnały pochodzące od rodzaju opakowania np. metalowe klipsy. Produkt może być badany luzem lub w dowolnym rodzaju opakowania.
Dlaczego warto wybrać nasze wykrywacze rentgenowskie?
Detektor rentgenowski DMX to urządzenie, które nie tylko wykrywa metale, ale także kawałki kości, szkło, ceramikę, kamienie jak również niektóre rodzaje tworzyw sztucznych np. PVC i gumę. Detektor wykrywa także wady produktu, takie jak: braki, uszkodzenia lub deformacje. Dzięki temu Konsument otrzyma produkt finalny o najwyższej jakości. Ze względu na kompaktową budowę, można go w prosty sposób zainstalować nawet w istniejącej linii produkcyjnej, gdzie może być ostatnią kontrolą - CCP (Critical Control Point). Detektor charakteryzuje się higienicznym wykonaniem - konstrukcja ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, przystosowana do stosowania w branży spożywczej. Urządzenie zostało zaprojektowane do łatwego i szybkiego czyszczenia oraz dezynfekcji. Konstrukcja zabezpiecza operatora przed promieniowaniem rentgenowskim. Zapewnia to oszczędność czasu i wszechstronną bezpieczną obsługę, bez konieczności obowiązkowego dokumentowania czasów pracy.
Oprogramowanie z funkcją automatycznego uczenia się zapewnia prostą i intuicyjną obsługę. Urządzenie samoczynnie ustawia odpowiednie algorytmy i filtry w celu szybkiego wprowadzenia nowego produktu. Funkcja ta ułatwia warunki pracy i oszczędza czas operatora, który nie musi już posiadać specjalistycznej wiedzy i szkoleń. Oprogramowanie pozwala na kontrolę różnych produktów (max. 20) z różnych linii produkcyjnych. Detektor rozpoznaje, który produkt w dowolnej kolejności przechodzi przez wiązkę rentgenowską i samodzielnie dobiera odpowiedni zestaw parametrów. Pozwala to na oszczędności związane z zakupem tylko jednego detektora zamiast kilku oraz z brakiem konieczności wcześniejszego sortowania i zmian partii produktu w sterowniku. Dodatkową korzyścią jest analizator stref wykrywania, który umożliwia definicję stref na obrazie rentgenowskim, dla których oddzielnie można wykonywać liczenie i ważenie produktu. Uzyskane czułości są zgodne z wytycznymi w dyrektywach żywnościowych a nawet są lepsze niż wymagane przez IFS. Urządzenie jest wyposażone w kompletny dziennik, który pozwala na identyfikację ustawień i zdarzeń, co stanowi solidne argumenty podczas wewnętrznych i zewnętrznych audytów. Detektor może być obsługiwany w miejscu zainstalowania lub zdalnie, co zapewnia krótkie przestoje w przypadku problemów technicznych.
Cena detektora rentgenowskiego i termin dostawy
Na podstawie warunków pracy określanych przez Klienta dobierany jest odpowiedni typ detektora i ustalana jego cena, która zależy przede wszystkim od wielkości tunelu transportowego, rodzaju zastosowanej lampy rentgenowskiej i komputera przemysłowego. Akcesoria montażowe wyceniane są indywidualnie na podstawie analizy określonego miejsca zabudowy urządzenia.
Termin dostawy urządzenia na zamówienie wynosi standardowo od 8 - 12 tygodni. Realizujemy także zamówienia z przyspieszonym terminem. Magnetix posiada również duży magazyn detektorów dostępnych od ręki.