Produkty
Filtr magnetyczny FM
Filtr magnetyczny typu FM (separator prętowy) jest przeznaczony do półautomatycznego usuwania najmniejszych zanieczyszczeń żelaznych z produktów płynnych lub pastowatych w ciśnieniowych rurociągach przesyłowych. Separator magnetyczny zabezpiecza pompy, wirówki i maszyny dozujące przed uszkodzeniami powodowanymi przez zanieczyszczenia metalowe, zapobiega przestojom produkcyjnym i zapewnia wysoką jakość produktu. Urządzenie chroni również konsumenta przed spożyciem niebezpiecznych dla zdrowia kawałków metalu i stanowi doskonałe uzupełnienie do przepływowego detektora metali.
Separator magnetyczny prętowy FM jest niezawodny, bardzo wytrzymały i przystosowany do pracy ciągłej. Urządzenie składa się z prętów magnetycznych neodymowych o bardzo wysokiej indukcji magnetycznej i charakteryzuje się najwyższą skutecznością separacji metali. Separator umożliwia oddzielenie opiłków, tlenków żelaza, a nawet lekko namagnesowanych stali nierdzewnych. Zastosowane w prętach magnetycznych silne magnesy neodymowe posiadają wysoką koercję, dzięki czemu trudno je rozmagnesować. Sprawia to, że filtr magnetyczny jest bardzo trwały i wydajny.
Właściwości filtrów magnetycznych Magnetix
- Filtr magnetyczny wykonany na wymiar według indywidualnych wymagań.
- Solidna i wytrzymała konstrukcja zapewniająca długi okres użytkowania.
- Wykonanie z atestem do przemysłu spożywczego.
- Wyrób certyfikowany przez Państwowy Zakład Higieny.
- Optymalna skuteczność separacji bez strat ciśnienia.
- Półautomatyczne oczyszczanie z wychwyconych metali.
- Luźne kołnierze do prostego montażu w rurociągu.
- Średnica rurociągu do DN 300.
- Pręty magnetyczne wykonane z silnych magnesów neodymowych NdFeB.
- Natężenie pola osiągające 12 000 Gausów na prętach magnetycznych.
- Materiał magnetyczny o wysokiej koercji.
- Odporna na wysokie ciśnienie obudowa filtra wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej.
- Temperatura pracy do 300°C (przy zastosowaniu magnesów samarowo-kobaltowych SmCo).
- Nadaje się do procesów mycia CIP i sterylizacji SIP.
Zastosowania filtrów magnetycznych
- Usuwanie zanieczyszczeń metalowych z dżemów, musów, przecierów owocowo-warzywnych.
- Separacja metali z płynnej czekolady i innych płynnych lub półpłynnych produktów spożywczych.
- Oczyszczanie pulpy ziemniaczanej.
- Separacja drobin żelaza z płynnych mas ceramicznych do produkcji glazury.
- Oczyszczanie celulozy.
- Filtracja oleju w przemysłowych instalacjach smarowania i chłodzenia urządzeń.
- Separacja opiłków stalowych z przepracowanych olejów maszynowych oraz emulsji technicznych.
- Płuczki przemysłowe.
Warianty wykonania separatora prętowego
- Filtr magnetyczny typu FM-HT
Wyposażony w magnesy wysokotemperaturowe przeznaczone do produktów o temperaturze do 300°C. - Filtr magnetyczny typu FM-W
Wyposażony w płaszcz wodny zapobiegający twardnieniu produktów takich jak tłuszcze, czekolada, masy cukiernicze itp. - Filtr magnetyczny typu FM-W-I
Wyposażony w płaszcz wodny oraz płaszcz izolacyjny zapobiegający stratom ciepła transportowanego produktu.
Zasada działania filtra magnetycznego
Zanieczyszczony produkt wpływa przez wlot filtra i przepływa przez umieszczone na jego drodze pręty magnetyczne. Zanieczyszczenia żelazne są przyciągane przez magnesy i gromadzą się za rurami osłonowymi, natomiast oczyszczony produkt opuszcza separator przez wylot. W zależności od wersji wykonania filtra czyszczenie odbywa się ręcznie poprzez zsunięcie wyłapanych metali z powierzchni rur osłonowych lub półautomatycznie. W wersji półautomatycznej istnieje możliwość wysunięcia rdzeni magnetycznych z rur osłonowych a wyłapane metale odpadają samoczynnie wskutek usunięcia pola magnetycznego.
Dlaczego warto wybrać nasze filtry magnetyczne?
Filtry magnetyczne muszą spełniać najwyższe standardy jakości wymagane dla instalacji spożywczych i chemicznych. Jakość produktów Magnetix potwierdzona jest certyfikatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH (National Institute of Public Health).
W budowie filtrów magnetycznych wykorzystywane są najwyższej jakości magnesy neodymowe N54 z innowacyjną nano powłoką, zabezpieczającą je przed uszkodzeniami i korozją.
Korpusy filtrów wykonane są z grubościennej stali nierdzewnej lub kwasoodpornej z zastosowaniem laserowej technologii spawania, zapewniającej wysoką jakość spoin bez zjawiska przegrzania materiału.
Poza standardową ofertą katalogową produkujemy także filtry pod indywidualne zamówienie, wg. szczegółowych wytycznych Klienta i warunków lokalnych.